Prezentacja szkoły na Sesję Rady Gminy.

Prezentacja szkoły na Sesję Rady Gminy.
Photo by Alex Litvin / Unsplash

3 lutego Szkoła zaprezentowała się na Sesji Rady Gminy w Sobótce.

Szkołę zaprezentowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z koordynatorem.

Przebieg prezentacji odbył się według 4 głównych punktów:

  1. Szkoła jako budynek, w którym się uczymy.
  2. Uroczystości i wydarzenia szkolne, czyli co robimy i jak się bawimy.
  3. Kreatywność, spontaniczność i chęci, czyli wszystko to, co ponad podstawę programową.
  4. Osiągnięcia i wyniki uczniów.

Część 1

rozpoczęła się od wprowadzenia, w którym ukazano czym i kim jest dla nas szkoła. Następnie wyjaśnione zostało czym jest Edukacja Domowa, którą szkoła prowadzi.

Prezentacja rozpoczęła się słowami:

Jesteśmy uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Rękowie. Chcemy dzisiaj Państwu zaprezentować, czym i kim jest dla nas nasza szkoła. Szkoła to budynek, miejsce naszych wzlotów i upadków, sukcesów i porażek. Szkoła to nasi nauczyciele i specjaliści, którzy zawsze są z nami tworząc pozytywną atmosferę i wspierając nas w rozwoju. Szkoła to też rodzice, którzy wychowują i pomagają oraz osoby, na które zawsze możemy liczyć.

Szkoła, to my uczniowie, którzy stawiamy swoje pierwsze i kolejne kroki w edukacji, zabawie i pierwszych doświadczeniach codziennie uczęszczając na zajęcia; to uczniowie Edukacji Domowej, czyli spełniający obowiązek szkolny poza szkołą oraz uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zanim przejdziemy do dalszej części prezentacji krótko wyjaśnimy czym jest edukacja domowa. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, rodzice mogą podjąć decyzję o nauczaniu swoich dzieci poza szkołą. Stają się oni wtedy nauczycielami swoich pociech. Każde dziecko w edukacji domowej jest uczniem określonej szkoły, w której co roku zdaje egzaminy klasyfikacyjne, ale nie tylko.

Nasi domowi uczniowie biorą udział w zajęciach dydaktycznych, wycieczkach, konkursach, wydarzeniach i warsztatach organizowanych na terenie szkoły w Rękowie przez naszych nauczycieli. Ich rodzice natomiast mogą liczyć na wsparcie merytoryczne naszej kadry nauczycielskiej w zakresie metodyki nauczania.

Szkoła w Rękowie jest najlepiej ocenianą szkołą prowadzącą Edukację domową na Dolnym Śląsku.

Część 2

prezentacji opowiadała o termomodernizacji i remontach, jakie szkoła przeszła:

Szkoła położona jest w pięknym, spokojnym miejscu z widokiem na Ślężę.

Budynek ma swoją ciekawą historię, ale od zawsze mieściła się tu szkoła. Już niedługo będzie można poczytać na ten temat na naszej nowej stronie internetowej.

Dziś to nasza szkoła podstawowa, która przechodzi odrodzenie. Jesteśmy w trakcie remontu, a także termomodernizacji, ponieważ chcemy być przyjaźni środowisku. Wszystko to zawdzięczamy determinacji i dążeniu dla nas jak najlepiej, niestrudzonej pani dyrektor Joannie Rudel- Tarnawie. Pracę dzielnie też włożyli pracownicy obsługi, a także nauczyciele i uczniowie, którzy poświęcili swój czas wakacyjny, aby wszystkim było miło. Zapraszamy do zwiedzania:

Nowa elewacja i dach, na którym znajdą się panele fotowoltaiczne.

Żeby było na cieplutko do zasilania mamy nową kotłownię, pompy ciepła, sterowniki.

Żebyśmy byli bezpieczni zamontowany został monitoring, lampy na zewnątrz oraz okna przeciwdymne.

Remont przeszły również klasy oraz przedszkole i zerówka. Pracownicy szkoły robią wszystko, żeby było nam dobrze, miło i wygodnie inwestując w ławki, meble i pomoce dydaktyczne, którym są również tablice i monitory interaktywne.

Nasza Szkoła stworzyła warunki dla kształcenia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pracuje u nas wielu nauczycieli specjalistów: pedagog specjalny, oligofrenopedagodzy, logopeda i neurologopeda, terapeuci pedagogiczni oraz wczesnego wspomagania dziecka, fizjoterapeuta i terapeuta Integracji Sensorycznej, którzy pracując wykorzystują specjalne wyposażenie – unikatowe w naszym rejonie.

Ponadto mamy nową klimatyczną bibliotekę z ciekawymi pozycjami, dzięki zbiorom szkoły, a także ostatni dzięki udziale w projekcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa “PRIORYTET TRZY”.

Część 3

przedstawiała to, co robimy w naszej szkole:

Po pierwsze się uczymy. Nad naszą edukacją opiekę sprawuje grono pedagogiczne, które dzielnie i cierpliwie przekazuje nam wiedzę. Klasy wczesnoszkolne zdobywają wiedzę nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie poprzez zajęcia artystyczne i doświadczalne. My, starsi, jak każdy w naszym kraju uczymy się polskiego, matematyki, języków obcych, historii, przedmiotów przyrodniczych i artystycznych. Nasz doradca zawodowy odkrywa nasze talenty, poprzez wnikliwą obserwację i analizę naszych poczynań.

Język polski to nie taki, jaki znacie. To lekcje pełne kreatywności, pisania wierszy i głębokiej analizy nie tylko lektur, ale samych siebie. Matematyka to lekcje poznawania liczb, nowych zagadnień i praktycznego jej wykorzystania.

Języki obce nie są nam obce. W czasach globalizacji i internetu wiemy jak ważna jest ich nauka i znajomość.

Historia, bo ważne jest wiedzieć o tym co było, żeby się nie powtórzyło.

Pomimo, że brakuje nam pracowni przyrodniczej, nasi nauczyciele się nie poddają. Posiadamy jednak trochę pomocy naukowych, zakupionych z funduszów szkoły oraz otrzymanych od darczyńców. Dzięki nim robimy doświadczenia, eksperymentujemy i zdobywamy wiedzę praktyczną.

Nasi nauczyciele kształtują nasze talenty artystyczne i pokazują na różnych wydarzeniach szkolnych. A tych wydarzeń trochę mamy.

Dzień Kropki – czyli dzień kreatywności, inspiracji i sztuki.

Dzień autyzmu na znak tolerancji i integracji.

Pasowanie pierwszoklasistów.

W poczuciu powagi i obowiązku co roku odbywają się wybory do samorządu szkolnego.

Obchody Dnia Niepodległości w duchu patriotyzmu odbywają się co roku z innym pomysłem na przedstawienie, wykorzystując talenty artystyczne.

Dzień Tolerancji i Życzliwości – czasem na codzień ciężko być miłym, dlatego staramy się w sobie zaszczepić uśmiech i życzliwość na stałe.

Nasza szkoła jest Członkiem Klubu Szkół UNICEF i po raz pierwszy w tym roku brała udział w obchodach „Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF”. 20 listopada świętując wspólnie 30 rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka odśpiewaliśmy piosenkę, a w klasach prowadzone były zajęcia poszerzające wiedzę o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, bo miło jest dostać własnoręcznie napisany list.

Wycieczki szkolne i klasowe to czas, w którym możemy być razem poza murami szkoły, ale także to czas edukacji i poznawania nowych rzeczy. Hydropolis, Krasiejów, Książ, Zoo, wycieczki w góry to tylko część miejsc jakie widzieliśmy. W tym roku wybieramy się na szkolną wycieczkę do Zakopanego.

Część 4

przedstawiała to, co robimy w naszej szkole ponadto:

Nie tylko nauką uczeń żyje, czyli co robimy ponadto.

W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu mający na celu pomaganie innym w potrzebie. Zbiórki, które na stałe wpisały się życie naszej szkoły to Góra Grosza, zbiórka zużytych telefonów, zbiórka dla zwierząt do schroniska w Świdnicy, zbiórka nakrętek oraz udział w WOŚP. W tym roku zorganizowaliśmy również paczkę świąteczną dla dzieci z domu dziecka w Jaszkotlu oraz dołączyliśmy do akcji Misie Ratownisie, gdzie zbieramy pluszaki dla dzieci w szpitalach po wypadkach. Nowością jest również skrzynka śniadaniowa wymyślona i zorganizowana przez jedną z uczennic należącą do klubu. Można tam wrzucać jedzenie.

Realizujemy Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego. Doradztwo zawodowe realizowane jest już od najmłodszych lat, którzy, oprócz poszukiwania zainteresowań i zapoznawania się z zawodami, są także poddawani obserwacji i testom predyspozycji w celu monitorowania ich uzdolnień, umiejętności i talentów.

W klasach realizowane są zajęcia z doradztwa na godzinach wychowawczych, a także na lekcjach przedmiotowych. W klasach 7-8 realizowany jest blok zajęć z doradztwa zawodowego w ilości godzin wyższej niż przewiduje rozporządzenie, zwłaszcza w klasie 8, tak aby jak najlepiej przygotować naszych uczniów do kolejnego etapu edukacji. Na bloku zajęć nie tylko poznajemy zawody i dalszą ścieżkę kształcenia, ale także odkrywamy własne umiejętności zdolności i predyspozycje, bawiąc się przy tym.

Dzień postaci z bajek, czyli kim byłby Kopciuszek, gdyby żył w naszych czasach. Przebrani za wybrane postaci z bajek razem z naszym doradcą zawodowym szukaliśmy zawodów, w jakich mogłyby pracować postaci z bajek, biorąc pod uwagę ich umiejętności i predyspozycje.

- Organizujemy Castingi wokalne, bo mamy talenty muzyczne.
- Konkurs na plakat, bo mamy talenty plastyczne i poetyckie.
- Konkurs plastyczny na Dzień Praw Dziecka.
- Konkurs dla e-sportowców i grafików komputerowych oraz turniej FIFA, bo mamy talenty informatyczne.
- „Thera banda”, bo mamy talenty sportowe.
- Aktywna godzina, bo lubimy być w ruchu.
- Bierzemy udział w programie SKS i Sprawny Dolnoślązaczek.
- Gramy w tenisa stołowego
- W szkole działa kółko plastyczne, bo lubimy tworzyć.
- Ponadto poznajemy literaturę, bo lubimy czytać.
- W szkole mamy koło poetyckie, bo mamy talenty poetyckie.

Organizowane są warsztaty przyrodnicze. To czas kiedy możemy coś zrobić sami, zobaczyć, dotknąć. Proste doświadczenia chemiczne, prace plastyczne z okazami zwierząt, czy robienie komórek z galaretek. W tamtym roku cały tydzień warsztatów odbył się w Borzygniewie, co mamy zamiar kontynuować. Warsztaty prowadzone przez naszych nauczycieli przedmiotowych, a także z zaproszenia innych przyrodników. Ostatnio gościliśmy pana astronoma z planetarium i panią entomolog z owadami. Niedługo odwiedzą nas gady i płazy.

Coroczne Andrzejki to już u nas tradycja, która rozpoczyna się poznawaniem ich historii , następnie zabawą wróżbami, a kończy wspólnym przygotowaniem kolacji, do której później również wspólnie zasiadamy.

Tradycją również jest u nas Wigilia szkolna. To czas magiczny, kiedy spotykamy się wszyscy razem, aby zawiesić życzenia na choince, pośpiewać kolędy i spędzić razem czas na wigiliach klasowych.

Z racji położenia nierzadko trudno wybrać się jest z dziećmi do teatru, na wydarzenia, czy warsztaty. Ale i z tym sobie radzimy i zapraszamy je do nas.

Pierwszy raz w tym roku, ale na pewno nie ostatni, wzięliśmy udział w ogólnoświatowym wydarzeniu Code Week mającym na celu pokazać nam czym jest programowanie. W ten dzień uczniowie klas 1-3 programowali roboty, a starsi uczyli się podstaw programowania, dzięki grze internetowej. Organizacja Code Week była jednym z wymogów konkursu OSE, w którym dostaliśmy szybki, bezpłatny i bezpieczny internet oraz dostęp do platformy mLegitymacja.

Jednak najbardziej ucieszyła nas wiadomość o wygraniu 16 przenośnych laptopów w szafie z WiFi, jako jedyna szkoła w powiecie wrocławskim.

Część 5

przedstawiała najważniejsze wyniki i osiągnięcia z ostatnich trzech lat:

Bierzemy udział w konkursach. Część już na stałe zagościła w naszym kalendarzu, są to Zuch roczny, Ekotest, Konkurs przyrodniczy Pingwin oraz Świetlik, w którym mamy na koncie już 2 wyróżnienia, Konkurs matematyczny Kangur, tutaj na koncie: 10 wyróżnień i 1 laureat. zDolny Ślązak i tutaj mamy tegorocznego asa, czyli świeżo upieczonego finalistę z fizyki.

W ubiegłym roku sukcesem było wyróżnienie przedstawienia “Dzieci na A” w konkursie “Przekręt”, a także drugie wyróżnienie za tekst.

Sukcesem również były udziały w zawodach sportowych, w tym w rozgrywkach o puchar Tymbarku oraz turniejach szachowych. W ostatnich dnia zdobyliśmy II miejsce w gminnych rozgrywkach w piłkę siatkową.

Na koniec Nasza Pani Dyrektor Joanna Rudel-Tarnawa przedstawiła wyniki egzaminu ósmoklasisty z zeszłego roku.

Dane prezentacji:

  • Zdjęcia: Andrzej Morawek, Adriana Kleina, Barbara Podgórska, Katarzyna Piętek, Grażyna Skupin, facebook.pl, rekowszkola.org
  • Tekst: Adriana Kleina, nauczyciele i uczniowie
  • Wykonanie prezentacji: Adriana Kleina, Julia Muszyńska, kl.8
  • Prezentowali: Julia Muszyńska – uczennica klasy 8, Mateusz Ladra – uczeń klasy 8, Wiktoria Jędrzejczyk – uczennica klasy 6