Edukacja Domowa
Dołącz do naszego grona
Zgodnie z informacjami dotyczącymi edukacji domowej na stronach rządowych, uzyskanie zgody na edukację domową wiąże się z przygotowaniem i dostarczeniem szeregu dokumentów, wniosków i oświadczeń. Aby ułatwić życie rodzicom dzieci uczących się w domu, przygotowaliśmy specjalne formularze, które przyspieszą i ułatwią Wam ten czasochłonny proces.
Jak szybko i sprawnie wypełnić dokumenty dla edukacji domowej?
Pobierz dokumenty dla zerówki lub dokumenty dla szkoły podstawowej i zapisz je na dysku, np. na pulpicie. Następnie otwórz pobrany dokument w aplikacji Acrobat Reader. Wypełnij pierwszą stronę, a powtarzające się pola na pozostałych stronach same się uzupełnią. Wystarczy tylko wydrukować, podpisać i dostarczyć do szkoły. Zauważ, że jeśli klikniesz na pobrany plik w przeglądarce, powyżej opisane udogodnienie nie zadziała i będzie trzeba wypełnić każde pole.
Jakie dokumenty są wymagane?
Zestaw dokumentów dla Edukacji Domowej składa się z:
- wniosku o przyjęcie dziecka do placówki w trybie edukacji domowej,
- zobowiązania rodziców do przystępowania przez ich dziecko do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
- oświadczenia o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej oraz
- oświadczeniu o miejscu zamieszkania, jeśli dziecko idzie do zerówki.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom, Edukacja Domowa w Polsce będzie jeszcze bardziej popularna.
Słów kilka o naszej szkole
Do naszej szkoły podstawowej uczęszczają uczniowie z miejscowości Ręków, Olbrachtowice, Stary Zamek, Kryształowice, Siedlakowice, oraz Mirosławice. Oprócz uczniów stacjonarnych, wśród nas jest grupa uczniów z różnych miejsc w Polsce, których rodzice zdecydowali się na nauczanie domowe, i którzy zapisani są do naszej szkoły w ramach tzw. Edukacji Domowej. Mimo iż uczniowie ci realizują obowiązek szkolny poza szkołą, nie brakuje nam okazji aby dzieci ED integrowały się z dziećmi w szkole. W naszym Niepublicznym Oddziale Przedszkolnym kształcą się dzieci w wieku 5-6 lat. Współpracujemy ze szkołami podstawowymi gminy Sobótka i Kobierzyce, a także z Ośrodkiem Kultury w Kobierzycach. Nasi uczniowie zdobywają laury w turniejach tenisowych, biegach terenowych i konkursach międzyszkolnych.
„Jeśli chcesz zbudować statek, nie zwołuj ludzi, by rąbali drwa i ostrzyli narzędzia, nie przydzielaj im robót i nie rozdawaj zadań, lecz naucz ich tęsknoty za szerokim, bezkresnym morzem.” – Antoine de Saint-Exupéry
Historia szkoły w Rękowie w skrócie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rękowie rozpoczęła swoją działalność pierwszego września 2011 roku. Wtedy uczniowie wspólnie z nauczycielami złapali wiatr w żagle i wyruszyli w rejs na bezkresne morze wiedzy, rozpoczynając swoją wielką i fascynującą wyprawę. Nie byłoby to możliwe bez działalności Stowarzyszenia AKTYWNI – organizacji społecznej powołanej z inicjatywy mieszkańców okolicznych wsi.
Nauczanie domowe w naszej szkole w Rękowie
W międzyczasie, za sprawą rodziców praktykujących naukę w domu, do naszej załogi dołączyły dzieci edukowane domowo, których obecność inspiruje i motywuje nas do ciągłego rozwoju, a także poszerza nasze horyzonty. Bardzo cenimy sobie pomoc i zaangażowanie rodzin praktykujących nauczanie domowe w życie szkoły i na podstawie własnych doświadczeń, jesteśmy przekonani, że warto propagować ideę homeschoolingu wśród innych placówek. Współpraca z rodzicami w Edukacji Domowej okazuje się bardzo owocna, i pozytywnie wpływa na rozwój nas samych, rodzin i wszystkich uczniów.
Nasza szkoła jest młodą placówką, ale nasi pracownicy to osoby o wieloletnim doświadczeniu pedagogicznym. Razem tworzymy zgrany zespół, a działania, które podejmujemy w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej, mają na uwadze przede wszystkim dobro ucznia. Dlatego w Niepublicznej Szkole Podstawowej każdy rok szkolny obfituje w nowe wyzwania i ciekawe pomysły, których owocem są różne projekty realizowane w naszej placówce.
Wspólnie z uczniami stacjonarnym i oraz uczniami zapisanymi do naszej szkoły w ramach Edukacji Domowej, wcielamy w życie różne projekty, które naszym zdaniem przyczyniają się do rozwoju zarówno dzieci zapisanych do naszej szkoły, jak i naszej kadry. O wszystkich naszych inicjatywach dowiesz się czytając nasz dział aktualności. Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda nauczanie domowe w praktyce, sprawdź dział prowadzony przez rodziców nauczających dzieci w domu.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rękowie mieści się w budynku należącym do Gminy Sobótka, w którym do 31.08.2011r. działała Publiczna Szkoła Podstawowa.
Kadra
Zatrudniamy wykwalifikowanych nauczycieli, którzy nie tylko są cierpliwi, zaangażowani i chętni do pomocy, ale są przede wszystkim wspaniałymi i normalnymi ludźmi. Osoby pracujące w naszej szkole opisane są w zakładce kadra.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania związane z Edukacją Domową w Polsce
Dział ten stworzyliśmy specjalnie dla rodziców zastanawiających się nad uczeniem dzieci w domu, którzy szukają odpowiedzi na pytania związane z przepisami dotyczącymi edukacji domowej w Polsce. Informacje tutaj zawarte zostały zebrane na podstawie rozmów z rodzicami realizującymi nauczanie domowe, oraz korespondencji jaką otrzymujemy od rodziców rozpoczynających edukację w domu. Dział ten będziemy uzupełniać o kolejne pytania i odpowiedzi – jeżeli nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie, napisz do nas, a postaramy się umieścić je w tym dziale.
Czy mogę poprosić o wysłanie świadectwa ukończenia szkoły pocztą?
Niestety przepisy nie pozwalają na przesyłanie dokumentacji. Wymagany jest osobisty odbiór tego dokumentu przez osobę upoważnioną.
Jak często muszę przeprowadzać badania w poradni pedagogiczno-psychologicznej?
Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej jest wymagana każdorazowo przy rozpoczęciu kolejnego etapu edukacyjnego tj. przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Dodatkowo opinia taka jest również wymagana jeśli ponownie chcesz rozpocząć edukację domową, po wcześniejszej rezygnacji.
Jakie formalności muszę spełnić, aby rozpocząć edukację domową?
Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej jest wymagana każdorazowo przy rozpoczęciu kolejnego etapu edukacyjnego tj. przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Dodatkowo opinia taka jest również wymagana jeśli ponownie chcesz rozpocząć edukację domową, po wcześniejszej rezygnacji. Według ustawy o systemie oświaty, rodzice muszą złożyć wniosek do Dyrektora szkoły/przedszkola o zezwolenie na spełnianie przez ich dziecko obowiązku szkolnego lub przedszkolnego poza placówką. Do wniosku należy dołączyć:
- opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej;
- oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej
- zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
Czy możemy rozpocząć edukację domową w trakcie roku szkolnego?
Tak. Zgodnie z art 10 ustawy o systemie oświaty zezwolenie Dyrektora placówki na spełnianie obowiązku szkolnego/przedszkolnego poza placówką, może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego. Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
Nie otrzymaliśmy jeszcze podręczników, czy powinniśmy się martwić?
Podręczniki na pewno do Was trafią. Jeśli jest początek roku i dopiero dołączyliście do naszej społeczności ED, to szkoła musi dla Was podręczniki zamówić od Wydawnictw, a to może chwilę potrwać. Czasami też trzeba poczekać na zwroty podręczników wypożyczonych rodzinom w poprzednim roku szkolnym.
Kiedy możemy zdawać egzaminy?
Zgodnie z art. 441 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425 z późn. zmianami), egzamin klasyfikacyjny może odbyć się najpóźniej w przeddzień zakończenia roku szkolnego. A zatem, teoretycznie, już 2 września można przystępować do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Uczeń ED, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w ustalonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Ale nie później niż dzień przed zakończeniem zajęć w szkole.
Z jakich części składa się egzamin?
Zgodnie z art 15. ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. W czasie ograniczeń związanych z pandemią, cześć pisemną i ustną przeprowadzamy w formie zdalnej. Pisemna część polega na rozwiązaniu testu, a ustna na wideokonferencji ucznia z nauczycielem. Obie te części są wymagane, żeby uczeń otrzymał promocję do następnej klasy.
Czy egzaminy dla dzieci ED zawsze będą odbywać się w formie zdalnej?
Według oficjalnego stanowiska Ministerstwa Edukacji, egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się stacjonarnie, za wyjątkiem okresu ograniczenia fukcjonowania jednostki systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wtedy dyrektor szkoły odpowiada za organizację zajęć z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość, w szczególności: ustala warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego. Zatem, tylko w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, egzaminy odbywają się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dlatego właśnie stworzyliśmy platformę do przeprowadzania takich egzaminów w formie pisemnej, a także wykorzystujemy narzędzia do przeprowadzania egzaminów ustnych. Liczymy na to, że w przyszłości przepisy umożliwią nam egzaminowanie dzieci on-line, bez względu na sytuację w kraju.
Poniżej cytujemy odpowiedź z ministerstwa na nasze zapytanie
Odpowiedź z ministerstwa
Warszawa, 23 sierpnia 2021 r.
Szanowna Pani,
w odpowiedzi na e-mail w sprawie egzaminu klasyfikacyjnego uprzejmie informuję, że zasady przeprowadzania tego egzaminu regulują przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
W okresie ograniczenia działalności jednostek systemu oświaty zawieszone zostały przepisy § 15 ww. rozporządzenia, który opisuje warunki i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego.
Sposób funkcjonowania szkół w okresie ograniczenia działalności jednostek systemu oświaty regulowało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 . Stanowiło ono, że w tych szczególnych warunkach, jakim była pandemia, dyrektor szkoły ustalał warunki i sposób egzaminu klasyfikacyjnego.
Z dniem powrotu uczniów do szkół i podjęcia na nowo zajęć w trybie stacjonarnym, przywrócone zostały również przepisy § 15 rozporządzenia o ocenianiu wraz z jego regulacjami dotyczącymi przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego stacjonarnie.
Egzamin klasyfikacyjny co do zasady przeprowadza się stacjonarnie. Jedynym wyjątkiem był czas zawieszenia zajęć w szkołach.
Rada rodziców
Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, albo potrzebujesz wparcia, skontaktuj się z radą rodziców. Napisz bezpośrednio do Dominika Rozwadowskiego, na jego adres mailowy imię.nazwisko@acquitec.com, w temacie wpisz "konktakt z rodzicami z Rękowa". Dodatkowo, dyrekcja szkoły jest upoważniona do udostępnienia numeru telefonu do Dominika