23 lutego – Dzień Walki z Depresją

23 lutego – Dzień Walki z Depresją

Zamiast walki wybrałabym uważność, bo w zagonionym świecie umyka nam często to, co najważniejsze – drugi człowiek. W tym dniu, ale nie tylko, wato być uważnym i warto być blisko, bo depresja zakłada wiele masek, za którymi schowany jest cierpiący człowiek.

Film Depresja – wielu z nas ma swojego „czarnego psa”.

Tym bardziej uważni musimy być na nasze dzieci, bo i one borykają się z depresją, a nie potrafią powiedzieć, czy poprosić o pomoc. Także one miewają swojego „czarnego psa”.

Wartościowy artykuł o depresji dziecięcej:

Depresja u dzieci
Dziecko i depresja- to słowa, które do siebie nie pasują. Wiemy, że chorują na nią dorośli, coraz więcej mówimy o depresji nastoletniej, ale depresja wśród dzieci? Dzieciństwo to przecież czas radości, spokoju i beztroski. Niestety, nie zawsze tak jest. Dzieci chorują na depresję. Badania pokazują, że cierpi na nią około 1% dzieci w wieku przedszkolnym oraz 2% dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia.

 O depresji u nastolatków pisaliśmy już wcześniej. Artykuł można poczytać tutaj: 

Nastoletnia depresja - Psycholog, psychoterapeuta we Wrocławiu - Ośrodek Przystań
Nie ma tak naprawdę jednego jasnego i konkretnego kryterium, na podstawie którego moglibyśmy diagnozować nastoletnią depresję. Łatwo ją przeoczyć, choć jest najczęściej występującą wśród młodych osób chorobą psychiczną. Często mylona ze złym zachowaniem, celowym nieposłuszeństwem, lenistwem czy przejawem niedojrzałości. Jak pokazują statystyki cierpi na nią od 3 do 5% nastolatków, a 20% do osiągnięcia pełnoletności …
  • Tekst i materiały: Grażyna Skupin
  • Źródła: dzieciecapsychologia.pl, www.youtube.com, osrodekprzystan.com